Ďas mořský
Ďas mořský (Lophius piscatorius) se řadí do druhu hlubinných ryb a do čeledi řasovitých. Dosahuje vzrůstu maximálně dva metry. Das MorskyĎas mořský se nachází téměř ve všech možných mořích a oceánech tropického a mírného podnebného pásma, ale můžeme ho hlédnout například i ve Středozemním moři, kde je jeho výskyt také poměrně častý. Dále žije v oblastech Atlantiku od Západní Afriky až po kanál La Manche, Britské ostrovy a Baltské moře.
Jeho potravou jsou nejčastěji ryby žijící u samého dna, protože jak již bylo řečeno, Lophius piscatorius se pohybuje převážně v hloubkách od dvaceti do tisíce metrů. K tomu, aby se snadno připlížil ke své kořisti, používá své mohutné ploutve.
Ďas je ryba, která se zaměřuje především na život ve velkých hloubkách u mořského dna. Jeho tělo je nízké, ale poněkud dost široké, což je pro něj někdy velikou výhodou při lovení své kořisti. Dokáže totiž velmi dobře splynout s okolím, a tím se stane méně nápaditým. Nejširší část jeho těla tvoří hlava, přičemž jsou jeho ústa nejen veliká, ale plná ostrých zahnutých zubů. Dolní čelist je vystouplá a přesahuje poměrně dost přes jeho horní čelist. Hlava tvoří třetinu jeho velikosti a neuvěřitelné dvě třetiny hmotnosti. Tělo se postupně k ocasu zeštíhluje.
Das MorskyTělo se postupně směrem k ocasu zeštíhluje. Celé ďasovo tělo je pokryto měkkou kůží bez šupin, což je další důkaz hlubinné ryby. Zajímavostí jsou jeho výrůstky a výčnělky, jež jsou rozmístěné po celém obsahu těla, a tím se jeho povrch stává velmi hrubý. I přes jeho velkou míru má malé oči umístěné v horní části hlavy, což je další důkaz toho, že žije ve velkých hloubkách, kde je nedostatek světla.
Na hřbetě této ďasovité ryby můžete vidět dvě hřbetní ploutve, z nichž první tři paprsky hřbetní ploutve jsou dlouhého tvaru a většině lidí mohou připomínat tykadla. Na prvním paprsku se nachází poněkud zvláštní světélkující útvar, jenž ďasovi napomáhá při lovu, protože slouží jako návnada. Druhý a třetí paprsek se nachází těsně za očima a jsou rozvětvené. Dále je jeho tělo obohaceno širokými prsními ploutvemi, břišní ploutve jsou však velmi malé a nachází se po obou stranách hlavy. Řitní ploutev je posunuta na levou stranu těla a je rozvětvena na devět až jedenáct paprsků.
Co se týká zbarvení, to se může hodně lišit. Zbarvení těla je hodně závislé na prostředí, v němž se ďas mořský zařazený do kmene Animalia vyskytuje. Nejčastěji se vyskytuje hnědé, červené nebo zelenošedé zbarvení, přičemž jsou na těle vidět tmavé skvrny neboli pigment. Barva břišní části je většinou bílá, popřípadě šedá, a kůže na břichu je také bez šupin.
Das Morsky Samice z rodu Lophius piscatorius dorůstá délky až dvou metrů, avšak obvyklá délka se pohybuje mezi dvaceti až sto centimetry. Hmotnost dosahuje většinou 40 kg. Největší zaznamenaná váha ďasa je celých 57,7 kg a nejstarší jedinec se dožil 24 let.
Rozmnožování se uskutečňuje převážně v časovém období od února do června, a to v hloubce 180 metrů. Samice naklade jikry do slizkého obalu připomínající podlouhlé pásy, které dosahují délky osmi až devíti metrů a šířky šedesáti a devadesáti centimetrů. Jakmile malé rybky překlenou hranici věku 100 až 120 dní, jejich délka je asi 6 centimetrů a začínají žít jako dospělí jedinci.
Ďas mořský se stává i specialitou pro labužníky, kteří si potrpí na živočišné stravě a jsou ochotni zaplatit vyšší pořizovací cenu. Při přípravě se nejprve odstraní hlava, z níž se použijí pouze takzvaná líčka. Výhodou je, že maso z těla je zcela bez kostí, což je dobré při konzumaci. Většina lidí preferuje ďasa připraveného na grilu, ale ochutnat jej můžete i vařeného či dušeného.
Das Morsky V současné době není ďas mořský ohrožen, protože se jedná o poměrné rozšířený druh.
.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze