Oceán
oceanOceán
V dávných dobách docházelo v mořích k silné konkurenci. Dnes jsou oceány domovem největších predátorů i nejmenších mikroskopických organismů. Život živočichů závisí na potravě a možnostech bránit se útoku. Na některých místech žijí organismy jen zřídka a někde jich je hojný počet.

Potrava v moři
Někteří živočichové se soustřeďují na velkou kořist. Například vorvaň loví v hloubkách větších než jeden kilometr, ale většina predátorů lovících kořist aktivním pronásledováním ji hledá spíše poblíž hladiny než v hloubkách. Další velcí živočichové loví spíše menší potravu, zato v kvantech. Často ji cedí – filtrují svými žábrami nebo kosticemi. Filtrování používají kosticovci (velryby, plejtváci, plejtvákovci) a některé druhy žraloků a rejnoků. Na mořském dnu závisí život živočichů výhradně na mrtvé organické hmotě, která se neustále snáší z horních zón.

Bioluminiscence
Někteří z mořských živočichů vydávají světlo. Někteří kvůli udržení styku s příslušníky vlastního druhu, jiní kvůli kořisti. Jeden druh ryb dovede dokonce vstřikovat svítící obláčky ke zmatení pozornosti predátorů, zatímco samy se pokusí uprchnout. Bioluminiscence je nejběžnější u druhů batypelagických (žijících ve volné vodě ve velikých hloubkách). V typických případech je světlo produkováno kožními orgány zvanými fotofory. Mnohé hlubinné ryby mají fotofory, které vydávají žlutozelené světlo. Jako u většiny svítících ryb jsou fotofory charakteristicky uspořádány, což rybám umožňuje se ve tmě rozeznat. Fotofory svítí po dlouhou dobu nebo vydávají záblesky.
bioluminiscence meduza

Kolektivní způsob života
Ryby často žijí v hejnech s tisíci nebo dokonce miliony jedinců a některé vytvářejí dokonce roje, které mohou dosahovat délky 100 km. Takto obrovské agregace jsou snadnou kořistí pro predátory.

Migrace
Mnozí mořští živočichové se každoročně stěhují. Plejtvákovec šedý pravděpodobně na největší vzdálenost. Každý rok urazí přibližně 800 000 km. Hejna tuňáků zas přeplouvají celé Středozemní moře. Želvy zase dodržují migrační schéma a rok co rok se vracejí na stejné místo, aby tam kladly vejce. Karibské langusty migrují mezi mělkými útesy, kde se rozmnožují, a hlubokým moře, kde nezimují. Postupují tím způsobem, že se každá drží za ocasem předchozí.
Toto jsou obvykle putování týkající se jednoho roku. Někteří živočichové ale migrují za potravou denně. Planktonní živočichové stoupají v noci k povrchu a ve dne klesají do hlubin.
migrace ryb
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
10 GB Hosting za 25 Kč

Kvalitní hostingová služba za 25 Kč

Rychlé půjčky

Rychlé půjčky do výplat. První rychlá půjčka ZDARMA.

Geek Trička

Hadry pro opravdové Geeky, a zapálené Ajťáky.

Filmy - War-forum.net

Filmy ke stažení zdarma.

Ubytování zaměstnanců

Levné ubytování zaměstnanců v Praze